Studia chemiczne są nie tylko ciekawe, ale dają wiele perspektyw na rozwój zawodowy. Oczywiście nie są to studia dla każdego. Przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które dobrze radzą sobie z przedmiotami ścisłymi (pamiętajmy, że na studiach chemicznych nie zabraknie matematyki). Co nam dają studia chemiczne? Jakie cechy trzeba posiadać, żeby sobie na nich poradzić?
partnerzy:
kyn-pol.pl, Holmot.pl, pomoc-drogowa-krakow.pl
Korzyści związane ze studiowaniem chemii
Warto studiować chemię przede wszystkim dlatego, że po jej ukończeniu można podjąć ciekawą, a także dobrze płatną pracę. To gdzie znajdziemy zatrudnienie zależy przede wszystkim od naszych zainteresowań i wybranej specjalizacji. Część absolwentów chemii pracuje w laboratoriach kosmetycznych, część zajmuje się ochroną środowiska. Ciekawe perspektywy daje ukończenie specjalizacji takich jak chemia żywności, chemia kryminalistyczna, nanotechnologia. Osoby kończące specjalność chemia budowlana mogą liczyć na zatrudnienie w przedsiębiorstwach specjalizujących się w produkcji i dystrybucji materiałów budowlanych, firmach działających w przemyśle biotechnologicznym i farmaceutycznym.. Absolwenci chemii znajdują pracę również w szkolnictwie, laboratoriach instytutów badawczych, czy innych instytucjach działających w branży chemicznej.
Studia chemiczne uczą nie tylko teorii, równie ważne są tu umiejętności praktyczne. Podczas studiów istnieje możliwość (a nawet konieczność) wykonywania ogromnej ilości ciekawych eksperymentów.
Tego typu studia umożliwiają wymiany studenckie – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe, a także praktyki, na których można pogłębić swoją wiedzę.
Studia chemiczne to również możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach kulturalnych dla chemików, a także poznawania ludzi, którzy podzielają nasze zainteresowania.
Kto sprawdzi się na studiach chemicznych?
Nie da się ukryć, że studia chemiczne nie są przeznaczone dla każdego. Warunkiem, który trzeba spełnić jest pasja do chemii, a także innych nauk ścisłych (zwłaszcza na pierwszych latach studiów oprócz chemii jest dużo matematyki).
Oprócz żywego zainteresowania tym kierunkiem potrzebna będzie cierpliwość (dużo cierpliwości). Od przyszłego chemika wymaga się także dokładności i rzetelności.
Przy tego typu studiach potrzebna jest umiejętność logicznego myślenia. Choć przyswajany materiał trzeba rozumieć, chemikowi niezbędna jest bardzo dobra pamięć (pamiętajmy, że można ją trenować). Warunkiem niezbędnym, żeby odnosić sukcesy na studiach chemicznych jest znajomość języka angielskiego – jest on niezbędny, gdyż wiele tekstów źródłowych z zakresu chemii dostępna jest tylko i wyłącznie w tym języku.
Od kandydatów na studia chemiczne wymaga się bardzo dobrego stanu zdrowia. Trzeba się liczyć z faktem, że w trakcie studiów, a także w przyszłej pracy zawodowej będziemy mieli kontakt z wieloma substancjami chemicznymi (które u pewnych osób mogą wywoływać niepożądane reakcje).